Milyen szankciók? Amerikai és uniós cégek több milliárd dollárt fizettek Oroszországnak
Sok vállalat a háború kitörése után is maradt Moszkvában, az ország legnagyobb külföldi adózói mind USA-érdekeltségek.
A 10+10 milliós állami támogatásból megvalósuló ház- és lakásépítésekre nem fog vonatkozni az a miniszteri rendelet, amely szigorú energiahatékonysági követelményeket állapít meg az állami finanszírozással épült épületekre – írja a Napi.hu a Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása alapján.
A költségvetési támogatással megvalósult épületek energiahatékonyságát szabályozó 7/2006-os miniszteri rendelet szigorú energiahatékonysági követelményeket állapít meg: eszerint a falaknak, a födémnek és a nyílászáróknak 40 százalékkal energiatakarékosabbnak kell lenniük, ha az épület állami támogatással épül fel. Azonban ezek a követelmények nem fognak vonatkozni a 10+10 milliós csok keretében épülő házakra és lakásokra – tudta meg a Napi.hu.
A nemzetgazdasági tárca a portál érdeklődésére közölte: a rendelet csak az energiamegtakarítási célú költségvetési támogatásokra vonatkozik, a csok és az építkezés esetén kérhető adóvisszatérítés viszont nem számítanak ilyennek. Hozzátették: a kormány múlt decemberi döntése alapján az energiahatékonyságra vonatkozó feltételek teljes egészében kikerültek a csok támogatási rendszeréből. Jelenleg a lakóingatlanok energiaosztályát nem kell figyelembe venni a kedvezmény összegének megállapításánál, vagyis ezentúl az energiatanúsítványt benyújtására sincs szükség.
Ezt az értelmezést a Magyar Energiahatékonysági Intézet és az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége is bírálta, mivel így olyan házakat fognak tömegével felépíteni, amelyek pár év múlva elavultak lesznek és „zabálják az energiát”, miközben Magyarország nemzetközi vállalásokat tett a kibocsátáscsökkentésre – írja a portál.